Dermatolog to lekarz medycyny, zajmujący się badaniem skóry, diagnostyką i leczeniem chorób skórnych, a także włosów i paznokci. W zakres specjalizacji dermatologa wchodzą również choroby ogólnoustrojowe, których objawy są widoczne właśnie na skórze.

Podkategorią dermatologii jest kosmetologia. Jej celem jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokci, aby przywrócić obszary do zdrowia i do dobrego wyglądu.

W klinice SaskaMed w Warszawie przeprowadzamy konsultacje dermatologiczne z zakresu diagnostyki i terapii chorób skóry:

  • leczenia trądziku zwykłego i różowatego,
  • łojotokowego zapalenia skóry
  • oceny zmian skórnych (znamion, brodawek wirusowych, nowotworów)
  •  zmian zapalnych skóry
  • alergii skórnych,
  • grzybicy skóry i paznokci,
  • brodawek, włókniaków i kłykcin kończystych,
  • łysienia
  • leczenia nadpotliwości,
  • hirsutyzmu.

Kiedy warto udać się do dermatologa?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wizyty u dermatologa powinny mieć także charakter profilaktyczny, a nie odbywać się tylko wtedy gdy mamy już widoczny problem ze skórą. Bardzo ważnym elementem profilaktyki przed chorobami skóry jest badanie i kontrolowanie stanu znamion przez dermatologa. Podczas wizyty profilaktycznej, dermatolog ocenia czy znamiona i pieprzyki na naszej skórze są niegroźne. Jeśli uzna, któreś z nich za niepokojące, zaleci dalsze postępowanie. Profilaktyczne wizyty u dermatologa są ważne także dlatego, ponieważ niektórych części naszego ciała nie jesteśmy w stanie kontrolować samodzielnie ( np. plecy, pośladki).

Pamiętaj! W okresie wakacyjnym i po wakacyjnym koniecznie zbadaj swoje znamiona. Zwłaszcza jeśli jakieś wydają Ci się podejrzane, powiększają się, mają nieregularny kształt lub nierówny kolor.

Czy każde znamię jest groźne?

Pieprzyki (inaczej znamiona barwnikowe) to skupiska komórek barwnikowych, czyli

leczenie dermatologiczne

melanocytów. Od rodzaju pieprzyka zależy, jak bardzo podatny jest on na rozwój nowotworu.

Duże ryzyko czerniaka – najbardziej złośliwego nowotworu skóry – występuje w przypadku zmian atypowych. Jak je rozpoznać? Pomocna jest tzw. metoda ABCDE. Znamiona ocenia się na podstawie:

A – asymetrii (im mniej symetryczne znamię, tym większe ryzyko czerniaka),

B – brzegów (zmiana atypowa ma brzegi nieregularne),

C – koloru (nierównomierny rozkład barwnika w obrębie pieprzyka),

D – wielkości (powyżej 5 mm średnicy)

E – ewolucji (czyli jakichkolwiek zmian wyglądu znamienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy).

Badanie znamion dermatoskopemJeśli dostrzegasz u siebie jedno z wymienionych kryteriów koniecznie zgłoś się do dermatologa. Badanie znamion dermatoskopem jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut, a może wykryć czerniaka na wczesnym etapie rozwoju.

Znamiona – usuwać czy nie ?

Zasada jest jedna – lepiej pozbyć się problemu zawczasu i usunąć niepokojące znamiona.

W Klinice SaskaMed (Warszawa, ul. Nowaka Jeziorańskiego 48) nasi dermatolodzy usuwają podejrzane znamiona w sposób chirurgiczny lub przy pomocy elektrokoagulacji.

Metoda chirurgiczna polega na wycięciu znamienia skalpelem po uprzednim znieczuleniu miejscowym. Usuwa się je z marginesem zdrowej skóry, aby mieć pewność, że nie pozostały żadne potencjalnie niebezpieczne tkanki. Po wycięciu pieprzyka zakłada się szwy i opatrunek. Lekarz, który usuwa znamię, zakłada szwy w taki sam sposób jak chirurgii plastycznej, co oznacza, że po wygojeniu pozostaje praktycznie niewidoczna blizna. Wycięcie zmiany w całości nie powoduje jego przemiany nowotworowej i powstania przerzutów. Do usunięcia kwalifikują się znamiona podrażniane przez odzież, a także odsłonięte, narażone na działanie promieni słonecznych. Można też usuwać zupełnie niegroźne pieprzyki, które przeszkadzają nam ze względów estetycznych.

Nie zwlekaj! Już dziś zapisz się do dermatologa na badanie znamion.

lek.med Monika Rogala     → więcej
Specjalista dermatologii i wenerologii oraz dermatologii estetycznej
Dni i godziny przyjęć: czwartek 8.00-18.00

Dr n. med. Małgorzata Rylska  więcej
Specjalista dermatologii i wenerologii.
Specjalista medycyny estetycznej.
Dni i godziny przyjęć: prosimy o kontakt telefoniczny