• Będąc w związku oczekujemy, że będzie on źródłem samego szczęścia i radości. Niestety zdarza się, że nie dzieje się w nim najlepiej. Czasem wyrazem tego są częste kłótnie, czasem mamy wrażenie, że ktoś jest nieobecny. Niekiedy trudności pojawiają się w życiu seksualnym. Pomoc specjalisty może być bardzo pomocna, kiedy mamy wrażenie, że życie seksualne straciło na intensywności, nie jest już tak przyjemne lub kiedy bycie związku sprowadza się tylko do uprawiania seksu. Rozmowa o seksie jest bardzo trudna. Niekiedy brakuje nam słów. Zdarza się, że czujemy, że coś jest nie tak – ale nie potrafimy dokładnie określić, co to jest. Często mamy opory przed podjęciem rozmowy, ponieważ obawiamy się, że skrzywdzimy bliską nam osobę. W takich sytuacjach warto zacząć o pomyślenia o sobie – czego potrzebujemy? Jakie mamy oczekiwania? Czego nam brakuje? Następnie zastanówmy się, jak ubrać nasze myśli w słowa, żeby były one jednoznaczne, a równocześnie nie krzywdzące dla innych. W takich sytuacjach warto mówić o sobie, a nie o partnerze/partnerce. Jeśli powiemy „chciałabym, częściej się przytulać” będzie to prawdopodobnie lepiej przyjęte niż „za mało mnie przytulasz”. Na rozmowę o trudnych sprawach ciężko znaleźć odpowiedni moment. Jeśli będziemy czekać na ten „właściwy”, możemy nigdy go nie znaleźć. Dlatego warto zastanowić się, kiedy będzie się samemu gotowym do rozmowy i wyznaczyć sobie „termin”. Jeśli czujemy, że mamy kłopot, żeby przygotować się do takiej rozmowy lub mamy wrażenie, że nie przyniosła ona skutku warto pomyśleć o spotkaniu ze specjalistą, który nam pomoże.

 

  • Osoby homo- i biseksualne najczęściej prowadzą zdrowe i szczęśliwe życie. Zdarza się jednak, że nie zawsze tak jest. Pojawiają się problemy, z którymi trudno sobie poradzić. Mogą one wiązać się z niesatysfakcjonującym życiem seksualnym, problemem akceptacji swojej orientacji przez siebie samego lub osoby z najbliższego otoczenia. Należy pamiętać, że orientacja homo- i biseksualna jest absolutnie normalna. Jednak niekiedy warto spotkać się ze specjalistą, który będzie otwarty, i który pomoże w znalezieniu drogi do rozwiązania danego problemu. Trudności w akceptacji swojej orientacji mogę się pojawić zwłaszcza u osób, które wychowywały się w środowisku negatywnie nastawionym do tego tematu. W takich sytuacjach najczęściej pojawia się niepewność, czy jest to na pewno normalne? Czy mogę wieść zdrowe i szczęśliwe życie? Wielokrotnie osoby nieheteroseksualne mają poczucie osamotnienia lub wrażenie, że oszukują siebie i bliskich, ukrywając swoją prawdziwą naturę. Warto w takich sytuacjach poszukać wsparcia – kogoś kto nie będzie oceniał, komu można zaufać i do kogo można się zgłosić w momencie kryzysu. Przydatne też jest spotkanie osób o podobnych doświadczeniach. Można je znaleźć na różnych stronach internetowych oraz w organizacjach zajmującymi się tematyką LBGT. Pozwoli to na znalezienie zrozumienia i podzielenie się swoimi doświadczeniami, czy troskami. Czasem konieczne jest spotkanie ze specjalistą – najlepiej psychologiem. Pomoc, którą oferuje psycholog jest różna i zależy od tego, czego oczekuje dana osoba. Najczęściej takie spotkania skonkretyzowane są na zaakceptowaniu siebie, pracy nad wzrostem samooceny, albo poszukiwaniu zasobów, które pozwolą na opowiedzeniu o sobie w najbliższym otoczeniu.

 

  • Niektóre osoby zauważają, że ich ochota na seks z czasem maleje lub zauważają to u swojego partnera/partnerki. Spostrzeżeniu temu często towarzyszy niepokój o siebie, czy drugą osobę. Takie sytuacje mogą wynikać z wielu powodów i zawsze pierwszym krokiem powinna być rozmowa z partnerem/partnerką. Warto podzielić się swoimi myślami i poznać zdanie drugiej osoby. Niekiedy to nie wystarcza, wtedy dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który może być pomocny. Mniejsza ochota na seks może wynikać z różnych powodów. Niekiedy jest to objaw zmian zachodzących w naszym organizmie – ich powodem mogą naturalne procesy, które zachodzą u każdego z nas. Zawsze jednak należy wykluczyć, że przyczyną jest jakaś choroba! Niekiedy spadek pożądania jest wyrazem zmian, które zachodzą w związku lub mogą wynikać z pewnych przyczyn psychologicznych. Ze względu na to, że powodów może być tak wiele, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ze znalezieniem źródła problemu i w poradzeniu sobie z nim.