FIZJOTERAPIA W NIETRZYMANIU MOCZU

Fizjoterapia mięśni dna miednicy pozwala skutecznie walczyć ze schorzeniami układu moczowo-płciowego, takimi jak nietrzymanie moczu, stolca, bolesne miesiączki, obniżenie i wypadanie narządów czy zaparcia.

Zgodnie z aktualnie przyjętą definicją International Continence Society (ICS) przez nietrzymanie moczu rozumiemy „jakąkolwiek skargę na wyciek moczu”, która od niedawna nie wymaga już potwierdzenia przez żadne obiektywne testy.

Według ICS wyróżnia się następujące rodzaje i przyczyny nietrzymania moczu:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM): – nadmierna ruchomość szyi pęcherza, – niewydolność mechanizmu zwieraczowego;
 • naglące nietrzymanie moczu (NNM): – nadaktywność mięśnia wypieracza, – niska podatność ścian pęcherza moczowego;
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia: – niedoczynność mięśnia wypieracza, – przeszkoda w odpływie;
 • nietrzymanie moczu pozazwieraczowe: – przetoki, – wady rozwojowe

Do czynników ryzyka nietrzymania moczu należą:

 • przebyta ciąża i poród
 • przebyte urazy okolicy moczowo-płciowej
 • zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej
 • otyłość
 • ciężka praca fizyczna
 • sport wyczynowy
 • okołomenopauzalny niedobór estrogenów
 • cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, kamica nerkowa

Wczesne rozpoznanie, w fazie niewielkiego zaawansowania choroby, daje większe szanse powodzenia leczenia zachowawczego. Analiza leczenia chirurgicznego i występowania negatywnych skutków (koszty, nawroty, powikłania, przeciwwskazania) coraz częściej skłaniają urologów i ginekologów do zainteresowania się stosowaniem fizjoterapii w leczeniu nietrzymania moczu.

FIZJOTERAPIA A NIETRZYMANIE MOCZU:

Podstawą profilaktyki nietrzymania moczu jest utrzymanie w jak najlepszej kondycji naszych mięśni dna miednicy. To one stanowią „rusztowanie” dla narządów moczowo-płciowych, chroniąc przed ich wypadaniem, a także nietrzymaniem moczu.

W zakres działań fizjoterapeuty pod kątem nietrzymania moczu wchodzą m.in.: kinezyterapia, masaż medyczny, biofeedback.

Kinezyterapia obejmuje ćwiczenia mięśni dna miednicy według Kegla, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia mięśni brzucha, mięśni pośladkowych oraz masaż ręczny mięśni przywodzicieli.

NIETRZYMANIE MOCZU A CIĄŻA:

Bardzo często zgłaszają się do nas kobiety z problemem nietrzymania moczu, które pojawiło lub znacznie nasiliło się po porodzie. W Klinice SaskaMed nasz fizjoterapeuta zajmuje się także pracą z kobietami w ciąży i po porodzie. Ćwiczenia mięśni dna miednicy stosowane już w ciąży zwiększają elastyczność i ukrwienie tych mięśni. Ćwiczenia po porodzie należy rozpocząć już w 2 dobie, zaczynając od bardzo łagodnych i powtarzając je codziennie.

FIZJOTERAPIA METODĄ LECZENIA BOLESNYCH MIESIĄCZEK I STOSUNKÓW PŁCIOWYCH:

Bóle w obrębie miednicy, krocza, bioder, kości krzyżowej – mogą być objawem zespołu bólowego miednicy mniejszej. Ból ten wpływa na nasz stan psychiczny i fizyczny: wzrasta poziom zmęczenia, drażliwości. Badania dowiodły, że ból miesiączkowy czy owulacyjny zwiększa ryzyko migren.

Przy leczeniu farmakologicznym bolesnych miesiączek często konieczne jest zwiększanie dawek leków przeciwbólowych. Stosowanie hormonów jest natomiast ukryciem problemu, gdyż nie likwiduje jego przyczyny.

Fizjoterapia poprzez zniesienie ucisku na nerwy, przywrócenie naturalnego stopnia rozluźnienia mięśni dna miednicy, daje długotrwały efekt zniesienia bólu. Bywa, że “skutkiem ubocznym” jest uregulowanie się cyklu hormonalnego pacjentki.

Coraz więcej kobiet zgłasza także dyskomfort a nawet dolegliwości bólowe podczas współżycia płciowego..

Umiejętnie prowadzona fizjoterapia anorgazmii, dyspareunii czy pochwicy dostosowana indywidualnie do pacjentki pozwala cieszyć się lepszymi odczuciami intymnymi. A w przypadku pochwicy – umożliwia bezbolesne podjęcie współżycia.

Sposoby postępowania fizjoterapeutycznego są skuteczne, ale wymagają od pacjentki cierpliwości oraz samodyscypliny. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, że leczenie chirurgiczne jest ostatecznością a ze względu na różne przyczyny występowania n.m. pacjentki powinny podejmować działania profilaktyczne i stosować zalecone ćwiczenia.

Zadzwoń do Kliniki Saskamed i zapytaj o fizjoterapeutę tel. 517034524