Ginekologia rekonstrukcyjna, ginekologia plastyczna a ginekologia estetyczna.
Kto powinien wykonywać zabiegi ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej a kto zabiegi ginekologii estetycznej?

Przed tym kiedy, kobieta zdecyduje się na zabieg chirurgiczny intymnych narządów zewnętrznych ważne jest, aby zrozumiała różnicę między operacją ginekologii rekonstrukcyjnej, zabiegiem ginekologii plastycznej oraz ginekologią estetyczną.

Operacja rekonstrukcyjna i plastyczna poprawia funkcję części ciała, a zabieg kosmetyczny zmienia estetykę zasadniczo normalnej anatomii.

Na przykład niektóre procedury vaginoplastyki zostały opracowane jako operacje rekonstrukcyjne w celu naprawy wad wrodzonych, gdy pochwa była zniekształcona, zbyt krótka. Dla dojrzałych kobiet to zabieg najczęściej stosowany po porodach.  Kobiety decydujące się na te procedury cierpią z powodu tzw. zespołu „szerokiej pochwy”. Nie odczuwają partnera podczas współżycia, zgłaszają nieprzyjemne uczucie „wypuszczania gazów” z pochwy czy efekty dźwiękowe, które określają jako „mlaskanie”. Labioplastyka  to zabieg dotyczący korekty warg sromowych.

Jak widać lekarz dokonujący zabiegów chirurgicznych powinien mieć wiedzę na temat budowy anatomicznej i funkcjonalności zewnętrznych narządów płciowych kobiet. Druga bardzo ważna cecha ginekologa plastycznego to doświadczenie, które zdobywa poprzez liczne operacje ale również kursy i szkolenia. Ginekologia plastyczna jest dość nowym obszarem medycyny. Jeśli pacjentka zastanawia się nad zabiegiem z obszaru ginekologii plastycznej powinna sprawdzić gdzie szkolił się lekarz, jak wiele zabiegów wykonał, czy należy do towarzystw związanych z ginekologią plastyczną i rekonstrukcyjną.

Inaczej jest z ginekologią estetyczną. Ten obszar ginekologii dotyczy estetyki, poprawienia wyglądu i funkcjonalności bez ingerencji skalpela. W ginekologii estetycznej stosuje się niechirurgiczne oddziaływania na zewnętrzny narząd płciowy kobiety. Do najczęściej stosowanych należą: lasery, najnowsza technologia radiofrekwencji (w Klinice Saskamed ThermiVa), HIFU, PRP, wypełnianie warg sromowych. Zabiegi również wykonują ginekolodzy ale podobnie jak w przypadku różnicy pomiędzy chirurgiem plastycznym a lekarzem medycyny estetycznej, nie wymaga się od niego umiejętności chirurgicznych. Oczywiście, również i w tym obszarze liczy się doświadczenie i umiejętność sięgania przez lekarza po różne rozwiązania adekwatne do potrzeb pacjenta.

Zachęcamy pacjentki do weryfikacji doświadczeń swoich doktorów pod kontem ich doświadczenia, zwłaszcza  ginekologii plastycznej. W Klinice Saskamed konsultacje z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej trwają zwykle od 30 min. Podczas takiego spotkania ginekolog plastyczny dobiera rozwiązanie dla pacjentki i szczegółowo omawia z nią wybór zabiegu i jego przebieg.

W Klinice Saskamed zabiegi z obszaru ginekologii plastycznej i ginekologii estetycznej wykonuje dr Rafał Kuźlik oraz dr Irena Kozicka.

Zadzwoń i zapytaj tel 517034524; mail: info@saskamed.pl

Specjaliści ginekologii estetycznej:

dr n.med. Rafał Kuźlik     → więcej
Specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej
Dni i godziny przyjęć: poniedziałek 16.00-21.00, środa 17.00-21.00

dr n.med. Iryna Kozicka     → więcej
Specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej
Dni i godziny przyjęć: wtorek 9.00-12.30