Hymenoplastyka jest zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej polegającym na odtworzeniu ciągłości uszkodzonej błony dziewiczej. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się często z powodów religijno-społecznych. Można wykonać go w naszej klinice w Warszawie

Błona dziewicza to fałd błony śluzowej, oddzielający pochwę od jej przedsionka i dalej sromu. Stanowi on niejako barierę pomiędzy światem zewnętrznym a wnętrzem pochwy. Dzięki tej wiotkiej strukturze pochwa, szyjka macicy i jama macicy są odizolowane od czynników zewnętrznych, mogących często stanowić zagrożenie, np. infekcje bakteryjne czy wirusowe. Dzięki błonie ww. narządy są chronione aż do czasu przerwania jej ciągłości, po czym w naturalnych warunkach zaczyna się okres płodności i prokreacji. W dzisiejszych czasach nie zawsze ma to jednak miejsce w takiej kolejności. Do uszkodzenia błony dziewiczej może dojść nie tylko w sposób naturalny, tj. podczas stosunku płciowego, ale także w wyniku mechanicznego jej rozerwania, czy to tamponem, czy w wyniku wypadku. Może także do tego doprowadzić czyn zabroniony jakim jest gwałt.

Bez względu na genezę uszkodzenia błony dziewiczej, faktem pozostaje przerwanie jej ciągłości, co może mieć kolosalne znaczenie dla niektórych kobiet. Mogą tu grać główną rolę względy religijne, ale nie tylko. Dla wielu kobiet świadomość posiadania nieuszkodzonej fizycznie błony dziewiczej odgrywa kluczową rolę w ułożeniu sobie życia intymnego. Czasem może to być zwykła chęć “powrotu do przeszłości” i ponowne posiadanie kompletnej błony dziewiczej stanowić będzie swojego rodzaju nowy początek – nowy etap w życiu kobiety.

Sam zabieg hymenoplastyki nie jest zbyt skomplikowaną procedurą i polega w głównej mierze na odtworzeniu ciągłości owego fałdu błony śluzowej poprzez nacięcie brzegów postrzępionej śluzówki i ich zszyciu, oraz wzmocnieniu nowo powstałego “pierścienia” przy użyciu szwu okrężnego zakładanego od wewnętrznej strony nowo powstałej błony dziewiczej. Wszystko to ma na celu stworzenie nowej struktury, która przy ponownym jej rozrywaniu w czasie zaplanowanego tym razem stosunku, będzie stanowiła swoisty opór, a jej uszkadzaniu towarzyszyć będzie, bardzo często pożądane krwawienie. Hymenoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 20 min. Szwy stosowane w czasie tej procedury są bardzo cienkie i bezbarwne, oraz co niezmiernie ważne, w całości wchłanialne. Dzięki tym szczegółom po zabiegu hymenoplastyki nie będzie “śladu”, co może mieć kluczowe znaczenie dla kobiety w niektórych sytuacjach. Po hymenoplastyce nie ma konieczności zachowywania szczególnych środków ostrożności a jedynie wymagana jest higiena krocza przez okres 3-5 dni, oraz zakaz kąpieli w wannie czy basenie przez dwa tygodnie. Kobieta nie powinna także po zabiegu rozchylać szeroko nóg (np. podczas jazdy konnej).