kolposkop

Kolposkopia to nieinwazyjne badanie, które polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej częściej jej kanału oraz pochwy i sromu, za pomocą specjalnego urządzenia optycznego – kolposkopu. Kolposkopię wykonujemy w naszej Klinice SaskaMed w Warszawie

Kolposkop umożliwia uzyskanie przestrzennego obrazu powierzchni ocenianych narządów, przy zastosowaniu odpowiednio dobranego powiększenia, oświetlenia i różnych metod kontrastowania.

Badanie ułatwia rozpoznanie chorób szyjki macicy, pochwy i sromu. Głównie zmian przednowotworowych i wczesnonowotworowych.

Badanie kolposkopowe jest badaniem bezbolesnym i trwa kilka minut. Odbywa w warunkach ambulatoryjnych, a pacjentka w trakcie badania znajduje się na fotelu ginekologicznym. Badana okolica, np. szyjka macicy, smarowana jest kwasem octowym a następnie płynem Lugola (roztwór z jodem), które odpowiednio wybarwiają śluzówkę i pozwalają na jej ocenę pod stosownym powiększeniem. Może być wykonywane u każdej kobiety, również w ciąży, niezależnie od wieku, w dowolnym dniu cyklu. Nie zaleca się jedynie wykonywania badania podczas miesiączki oraz w czasie leczenia preparatami dopochwowymi. W przypadku zaistnienia wskazań, możliwe jest pobranie wycinków do oceny histopatologicznej ze zmienionych chorobowo miejsc.