aparat do radio frekwencji Pelleve - labioplastyka

Jest to zabieg korekcyjny warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka) i większych (labiomajoroplastyka). Najczęściej wykonywanym jest ten pierwszy, często łączony z korekcją napletka łechtaczki (hoodoplastyka).

Labiominoroplastyka jest w większości przypadków operacją redukcyjną i polega na chirurgicznym wycięciu nadmiaru tkanek warg sromowych mniejszych i nadaniu im nowego kształtu. Istnieje wiele technik tego zabiegu ale najczęściej wykonywanym w klinice SaskaMed w Warszawie to fenestracja (z jej modyfikacją „one cut”- labiominorohoodoplastyka), klasyczna (edge resection, trymowanie) i zmodyfikowana klinowa (wedge resection).

Kobiety decydują się na ten zabieg głównie z powodu utrudnień w życiu codziennym, związanych np. z jazdą na rowerze, na koniu, czy nawet w noszeniu koronkowej bielizny, co w przypadku przerośniętych warg mniejszych powoduje otarcia i ból. Drugim, często towarzyszącym pierwszemu, powodem decyzji o podaniu się zabiegowi są względy estetyczne. Pacjentki wstydzą się nie tylko kontaktów intymnych (co czasem uniemożliwia w ogóle ich rozpoczęcie), ale także noszenia bikini czy innego obcisłego stroju.
Dzięki tej operacji kobiety (tak twierdzą operowane) znowu wierzą w swoją kobiecość oraz odczuwają ulgę podczas wielu czynności dnia codziennego.

Zabieg plastyki warg sromowych mniejszych wykonywany jest przy zastosowaniu zwykłego skalpela czy nożyczek (w mojej ocenie najgorsza z metod), lasera lub urządzenia wykorzystującego fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości (radio frekwencja – RF). Te dwie ostatnie metody są jedynymi, jakie są stosowane w klinice SaskaMed.

Nie zawsze jednak plastyka warg sromowych mniejszych musi równać się z zabiegiem operacyjnym i być związaną z ich wycinaniem. Może także polegać na obkurczaniu. Do tej metody stosowany jest laser lub RF (Pelleve). W przeciwieństwie do chirurgicznej redukcji, efekt zabiegów zachowawczych nie trwa wiecznie, a jedynie około roku, i trzeba je powtarzać, żeby go utrzymać. Nie wiążą się jednak z nimi w zasadzie żadne powikłania, czego nie można powiedzieć o tych pierwszych. Taka jest różnica pomiędzy medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną.

Labiomajoroplastyka to zabieg polegający na zmniejszeniu warg sromowych większych przy jednoczesnym zwiększeniu napięcia ich skóry. Kobiety decydujące się poddać tej operacji zgłaszają najczęściej wstydliwe dla nich zwiotczenie skóry warg lub zbyt wyraźne ich „odstawanie”, powodujące charakterystyczne uwypuklenie w bieliźnie czy bikini, które same kobiety określają jako bardzo wstydliwe, ponieważ czują się jakby miały męskie jądra. Najczęściej wykorzystywaną techniką chirurgiczną jest podskórna redukcja warg wykonywana z podłużnego cięcia z jednoczesnym wycięciem nadmiaru ich skóry.

Tak jak w przypadku redukcji warg większych jedyną skuteczną metodą jest zabieg chirurgiczny, tak efekt zwiększenia napięcia ich skóry można osiągnąć stosując zabiegi medycyny estetycznej, jak laseroterapia, RF (Pelleve), lub używając wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy czy autologiczna tkanka tłuszczowa. Metody te nie są permanentnymi, poza tkanką tłuszczową, której podanie (czasem 2-3 krotne), powoduje jej implantację i stałe pozostanie w miejscu zdeponowania. Kwas hialuronowy wchłania się w ciągu 1-1,5 roku i aby utrzymać efekt zabieg należy powtórzyć. Podobnie sprawa ma się w przypadku zastosowania lasera czy RF. Te ostatnie zabiegi trzeba powtarzać co rok, jednak osiągany efekt zwiększonego napięcia skóry jest podobny jak ten uzyskiwany po operacji chirurgicznej, ale nie jest związany z praktycznie jakimkolwiek ryzykiem dla zdrowia.

Wszystkie opisywane zabiegi i operacje są wykonywane w warszawskiej Klinice SaskaMed. Kwalifikacji do labioplastyki dokonuje lekarz specjalista. Stosowany sprzęt do ich przeprowadzenia jest najwyższej klasy aparaturą. Używając tak zaawansowanych urządzeń przeprowadzane operacje mogą być prowadzone praktycznie bezkrwawo, a osiągany efekt może być najlepszym z możliwych.

Procedury przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, co pozwala uniknąć niechcianej przez większość pacjentek, narkozy i znieczulenia ogólnego. Stosowane w klinice SaskaMed znieczulenie jest prowadzone kilku etapowo w taki sposób, żeby całkowicie wykluczyć jakiekolwiek dolegliwości bólowe