W Warszawie leczymy zbyt krótkie włókna wędzidełka.

Krótkie wędzidełko prącia.. co to takiego?

Wędzidełko napletkowe to cieniutki, niewielki kawałek tkanki, który łączy żołądź penisa z napletkiem. Zazwyczaj długość wędzidełka pozwala mężczyźnie na całkowite, swobodne odciągniecie napletka z żołędzi, zdarza się jednak, że wędzidełko napletkowe jest za krótkie i podczas odciągania napletka pojawiać się może ból i dyskomfort.

Zbyt krótkie wędzidełko prącia może występować od razu po urodzeniu, a także ulec skróceniu w konsekwencji urazów i stanów zapalnych, które prowadzą do bliznowacenia i zaburzają w ten sposób elastyczność struktury wędzidełka.

Jak objawia się ta dolegliwość?

Dolegliwości związane ze skróceniem wędzidełka prącia najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Objawiają się dużym bólem i dyskomfortem podczas współżycia płciowego. W niektórych sytuacjach może także dochodzić do naderwania lub zerwania wędzidełka, które powoduje bardzo silne dolegliwości bólowe a czasem także obfite krwawienie. Naderwane lub pęknięte wędzidełko napletkowe będzie zrastać się nieprawidłowo, mogą też pojawić się blizny. Dlatego w przypadku uszkodzenia wędzidełka, konieczna jest interwencja lekarska. Jednak warto wiedzieć co robić, by zapobiec tym nieprzyjemnym doznaniom.

Skrócone wędzidełko prącia… i co dalej?

W sytuacji, gdy wędzidełko prącia jest za krótkie, urolodzy zalecają przeprowadzenie zabiegu plastyki wędzidełka, inaczej nazywanego frenuloplastyką (podcięcie). Jest to zabieg mający na celu wydłużenie wędzidełka. Plastyka wędzidełka to nieskomplikowana procedura chirurgiczna, która wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, to oznacza, że Pacjent, który poddaje się temu zabiegowi, nie wymaga hospitalizacji.

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka?

W warszawskiej Klinice SASKAMED zwykle zabieg podcięcia wędzidełka penisa jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilkanaście minut. Podczas zabiegu chirurg podcina wędzidełko, następnie zszywa je w odpowiedni sposób, dzięki czemu wędzidełko napletkowe wydłuża się i wzmacnia. Zabieg jest dość krótki i mężczyzna po wykonaniu plastyki może zostać wypisany do domu. Podcięcie i plastyka wędzidełka wymaga natomiast kilkutygodniowej rekonwalescencji, podczas której przez okres około 3-4 tygodni mężczyzna powinien powstrzymać się od współżycia.  Aby wspomóc odpowiednio procesy regeneracyjne, należy zachować dbałość o higienę i delikatnie odprowadzać napletek w trakcie codziennej kąpieli. Takie postępowanie sprzyja właściwemu gojeniu przerwanych tkanek i może chronić przed dalszym skracaniem się wędzidełka.  Zabieg jest bardzo skuteczny i zazwyczaj zupełnie bez powikłań. Podcięcie wędzidełka może być wykonane u mężczyzn w każdym wieku.

Zapraszamy do naszej Kliniki – Warszawa, ul. Nowaka Jeziorańskiego 48