Nadpotliwość często prowadzi do obniżeniem komfortu życia, może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim.

Pocenie się jest prawidłowym procesem naszego ciała, który w ten sposób kontroluje temperaturę, zapewniając jednocześnie odpowiednią wilgotność skóry. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała. Podczas upału, wysokiej gorączki, wysiłku fizycznego gruczoły potowe dostają od układu nerwowego (konkretnie od ośrodka termoregulacji znajdującego się w podwzgórzu) rozkaz do zwiększenia aktywności. Wówczas pot dosłownie zlewa nam ciało, ale parując na skórze, mile je chłodzi. Organizm dziennie produkuje ok. 800 ml potu (ponad trzy szklanki). W upalne dni jest to nawet kilka litrów.

Nadmierne pocenie może być zlokalizowane i dotyczy tylko pach, dłoni i stóp lub też może być uogólnione i dotyczy całego ciała. Może być wynikiem współistniejących chorób np. zaburzeń hormonalnych, infekcji  (nadpotliwość wtórna) lub występować bez uchwytnej przyczyny. Najlepszym sposobem leczenia nadpotliwości wtórnej jest zlikwidowanie przyczyny.

Klinika SaskaMed w Warszawie w poradni dermatologicznej prowadzi skuteczne leczenie nadpotliwości. Korzystamy z najnowszych osiągnięć medycyny na tym polu.

W przypadku nadpotliwości samoistnej stosuje się toksynę botulinową.  Blokowanie czynności gruczołów potowych przy pomocy toksyny botulinowej to sposób uważany obecnie za przynoszący najlepsze rezultaty. Za pomocą jednego zabiegu można zlikwidować tę przykrą dolegliwość na kilka miesięcy.