Cera trądzikowa, sucha, z rozszerzonymi naczyniami, atopowa, z przebarwieniami, zmarszczki i wiele innych niedoskonałości z którymi każdy z nas się boryka lub je posiada. Chcąc sobie pomóc najczęściej udajemy się do specjalisty w celu rozwiązania problemu. Niektóre uda się zwalczyć w krótszym czasie niektóre potrzebują znacznie więcej czasu.

Trądzik (trądzik twarzy) jest to zmora wielu z nas. Nie tylko nastolatków, młodzieży ale również i w wieku późniejszym czyli w wieku dorosłym. Istotne jest odróżnienie zmian trądzikowych od innych chorób, które zbagatelizowane lub źle leczone mogą nawet zagrażać życiu.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to najczęściej występująca odmiana trądziku. Najczęstszą postacią jest trądzik młodzieńczy (acne juvenilis). Pojawia się w okresie pokwitania, w którym zachodzi rozwój hormonalny w tym przypadku androgenny. Hormon odpowiada za kształtowanie cech męskich u chłopców i u dziewcząt. W rezultacie dochodzi do nadprodukcji łoju przez gruczoły skórne. Prowadzi to do powstawania zmian skórnych – zaskórników,  grudek lub pospolicie zwane pryszczami- w okolicach łojotokowych czyli na twarzy, plecach i rynnie łojotokowej( klatka piersiowa),  zawierających w swoim wnętrzu biały, gęsty płyn – ropę. Przy prawidłowym leczeniu nie pozostaje po nich żaden ślad. Bardzo ważne jest, aby nie wyciskać i nie rozdrapywać „pryszczy”. Mogą one ulec zakażeniu przez bakterie zasiedlające skórę, co zazwyczaj doprowadza do powstawania blizn. Dbanie o higienę i odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej ustrzeże przed tym zagrożeniem.

Rzadszą odmiana trądziku jest trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa). Na twarzy występują typowe zaskórniki, krosty i grudki oraz warunkujące cięższy przebieg torbiele ropne. Są one następstwem stanu zapalnego i ucisku, przestrzeń w skórze wypełniona ropą. Po wygojeniu najczęściej pozostają blizny, wgłębienia w naskórku. Innym rodzajem trądziku pozostawiającego również blizny, zrosty jest trądzik skupiony (acne conglobata). Występuje najczęściej u mężczyzn, kobiety ta dolegliwość dotyka rzadziej. Na skórze oprócz zmian typowych pojawiają się torbiele ropne i głębokie nacieki, które mogą się ze sobą zlewać. Zaskórniki w tym przypadku występują w dużej ilości, są bardzo duże, co dodatkowo pogarsza obraz choroby.

Trądzik bliznowaty (acne keloidea) może występować jako oddzielna odmiana lub, jak to się często zdarza, współistnieć z dwoma poprzednimi rodzajami. Postać ta charakteryzuje się powstawaniem w obrębie zmian typowych bliznowców. To twarde włókniste guzy o podłużnym lub nieregularnym kształcie. Często mają wypustki. Może się zdarzyć, że ten rodzaj trądziku wystąpi wyłącznie na karku. Zmiany w postaci krostek, powstałe na skutek czegoś, to rodzaj trądziku wywołanego. Trądzik ten może zostać wywołany kosmetykami, lekami, sterydami, a także ze zbliżającą się miesiączką.

Kolejna odmianą jest trądzik zawodowy, występuje u osób narażonych na oddziaływanie substancji chemicznych. Objawia się zmianami rumieniowo-grudkowymi oraz grudkami zapalnymi. Na skutek działania tych środków wykwity występują na skórze ramion, przedramion, ud, podudzi, pośladków, czyli w miejscach, gdzie zabrudzona odzież trze o ciało.

Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na twarzy w przebiegu wielu chorób dermatologicznych i ogólnoustrojowych. Najpowszechniejszą jest oczywiście trądzik. Nie jest on stanem zagrożenia życia, ale może pozostawić szpecące blizny na całe życie. Natomiast zakażenia bakteryjne, które często są nie do odróżnienia od wykwitów trądzikowych, szczególnie te umiejscowione w obrębie trójkąta śmierci (obszar anatomiczny twarzy w kształcie trójkąta, którego podstawę tworzy linia łącząca kąciki ust, a wierzchołkiem jest szczyt piramidy nosa. Zawiera wargę górną i piramidę nosa), są już poważnym stanem chorobowym. Należy również pamiętać, że obecność jednej choroby nie wyklucza drugiej. Pomiędzy licznymi „pryszczami” może znajdować się czyrak. Tak więc dbajmy o swoją skórę i korzystajmy z porad specjalisty. Dzięki temu będzie można uniknąć blizn, a w razie niebezpieczeństwa otrzymamy fachową pomoc.

Pielęgnacja takiej cery jest trudna,  powstawanie zmian skórnych na twarzy nie ma konkretnego źródła pochodzenia, bo każdy z nas posiada indywidualne właściwości skóry, pH, grubość warstwy rogowej naskórka,  które reagują inaczej na dane czynniki.   Dedykowane zabiegi dla takiej cery to-  zabiegi oczyszczające, peelingi chemiczne, zabiegi aparaturowe np. hydrabrazja, laser a nawet mezoterapia igłowa. Każdy z tych zabiegów posiada podobny schemat.

Substancje aktywne, które najczęściej są dedykowane dla takiego typu skóry to:

 • Siarka – działa antyseptycznie, dzięki czemu reguluje produkcję sebum. Skuteczne w walce z tego typu dysfunkcją skóry są również aminokwasy zawierające ten pierwiastek, między innymi N-acetylometionina i N-acetylocysteina, które regulują ilość wydzielanego łoju.
 • Podobnie działa kamfora, która dodatkowo poprawia unaczynienie naskórka, a więc dostarcza mu większej ilości składników odżywczych od wewnątrz, również posiada właściwości przeciwzapalne
 • Kwasy octowe AHA, które delikatnie złuszczają naskórek wchodzą w skład naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Dowiedziono, że ich niedobór może prowadzić do powstawania trądziku.
 • Nadtlenek benzoilu, który działa keratolitycznie i przeciwbakteryjnie. Podobne efekty można uzyskać za pomocą kwasu azelainowego. Zmniejsza liczbę Pityrosporum acnes. Związek ten ponadto ogranicza proces melanogenezy, dzięki czemu przydatny jest przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych.
 • Ekstrakty roślinne cenione w walce z trądzikiem to przede wszystkim łagodzący rumianek, odświeżająca szałwia, nagietek, rozmaryn, kora dębu, oczar wirginijski, brzoza a także składnik pochodzenia naturalnego – propolis, który bardzo dobrze radzi sobie z leczeniem nawet trudno gojących się wykwitów.
 • W kremach matujących szukajmy tlenku cynku, ponieważ działa pochłaniająco w przypadku nadmiaru sebum. Dzięki niemu nasza skóra nie świeci się bez użycia pudru, a dodatkowo przyspiesza gojenie i działa antyseptycznie.

Często zadawane pytanie czy to boli?

Każdy z nas ma inny poziom wrażliwości. Zabiegi manualne nie bolą, przygotowanie cery jest standardowe czyli:

 • Demakijaż preparatem do cery trądzikowej (mleczko, że, pianka)
 • rozpulchnienie naskórka przy pomocy wapozonu lub preparatu zawierający kwas azelainowy  w celu łatwiejszego usunięcia zaskórników w sposób mechaniczny
 • Usunięcie zaskórników, grudek mechanicznie
 • darsonwalizacja czyli dezynfekcja skóry, poprawia krążenie krwi i przyśpiesza proces gojenia uszkodzeń skórnych
 • serum – skondensowany preparat zawierający większą ilość substancji aktywnych
 • na zakończenie zabiegu nakładana jest maska w celu ściągnięcia wcześniej rozszerzonych porów naskórka i wyciszenia skóry jak również odżywienie po przez substancje aktywne. Może to być maska kremowa, płat kolagenowy lub algina.
 • Krem końcowy.

Natomiast zabiegi laserowe i mezoterapia igłowa wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Na oczyszczoną i zdezynfekowaną skórę nakładany jest krem znieczulający w celu zmniejszenia odczucia dyskomfortu iniekcji śródskórnej. Po takich zabiegach nakładana jest substancja w postaci kremu wyciszającego.

Taki zabieg trwa od 60 do 90 minut.

Efekty po zabiegu widoczne są po kilku lub kilkunastu dniach. Jednak aby był trwalszy, zabieg należy wykonywać w rekomendowanych przez specjalistę odstępach czasu. Ilość zabiegów w cyklu zależy od potrzeb skóry. Mogą to być 3 a nawet 6 lub więcej.

Cena zabiegu w Klinice SaskaMed kreuje się od 180 zł do 450 w pielęgnacji manualno podstawowej. Natomiast zabiegi laserowe od 800 zł do 1500 zł.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu manualnego oczyszczania twarzy są:

 • ostre stany zapalne skóry
 • opryszczka w okolicy twarzy
 • stany alergiczne
 • stany zapalne oczu i skóry
 • choroby grzybicze
 • skóra naczynkowa
 • nadżerki
 • naczyniaki jamiste
 • skłonność do powstawania bliznowców
 • trądzik różowaty
 • trądzik krostkowy i ropny

Dedykowane są również konsultacje dermatologiczne.