Vaginoplastyka to zabieg polegający na zwężeniu pochwy, najczęściej zniszczonej po porodach. Towarzyszy mu najczęściej korekcja jej przedsionka i plastyka krocza, także uszkodzonych po porodach. Zabiegi vaginoplastyki, zarówno chirurgiczne, jak i metodami medycyny estetycznej wykonuje Klinika SaskaMed w Warszawie

Kobiety decydujące się na te procedury cierpią z powodu tzw. zespołu „szerokiej pochwy”. Nie odczuwają partnera podczas współżycia, zgłaszają nieprzyjemne uczucie „wypuszczania gazów” z pochwy czy efekty dźwiękowe, które określają jako „mlaskanie” , żeby zakończyć na częstszych infekcjach pochwy spowodowanych otwartym (ziejącym) wejściem do pochwy.

Zabieg można wykonać stosując zarówno techniki chirurgiczne, jak i metody z zakresu medycyny estetycznej.

Chirurgiczna korekcja polega na wycięciu nadmiaru śluzówki pochwy, jej przedsionka oraz skóry krocza w taki sposób, że po ich zszyciu osiągany jest efekt wąskiej i „zamkniętej” pochwy, której średnica odpowiada tej sprzed porodów. Także wygląd krocza i często miejsca po jego okołoporodowym nacięciu są naprawiane w taki sposób, żeby maksymalnie „ukryć” poporodowe uszkodzenia. Inną korekcją chirurgiczną, ograniczoną jedynie do okolicy krocza i przedsionka pochwy jest ich plastyka przy zastosowaniu nici Vaginal Narrower.

Plastyka ww okolic może być także przeprowadzana przy użyciu metod medycyny estetycznej, takich jak laser czy radio frekwencja (RF), lub wypełniacz jakim jest np. kwas hialuronowy. Te procedury są bezpieczne i w przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego, praktycznie pozbawione ryzyka powikłań. Nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania i są całkowicie bezbolesne. W klinice SaskaMed są przeprowadzane przy użyciu sprzętu najwyższej klasy.